Su OrucuSağlık

21 Günlük Su Orucu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

21 Günlük Su Orucu (3 Haftalık), uzun süreli oruç olarak sınıflandırılır ve sadece bir hafta  veya 10 günlük su orucuna aşina olanlar tarafından denenmelidir. Uzun süreli oruç yapmak için, oruç tutma bilimini, tıbbi görüş açısından anlamak gerekir. 21 günlük oruç ancak, yaşamsal bulgularınızı ve diğer vücut koşullarınızı günlük olarak izleyebilen, uzman bir tıp uygulayıcısının direkt denetimi altında yapılmalıdır.

Açlık Orucu / Su Orucu / Şifa Orucu Hakkında yazılmış diğer makalelerimiz ilginizi çekebilir:


21 Günlük Su Orucunu Kimler Yapabilir?

Kronik hastalıklar için terapi, vücudun detoksifikasyonu, manevi amaçlar, gıda istekliliği üzerindeki kontrol, vücudun gençleşmesi, kilo verme vb. gibi çeşitli amaçlar için 21 günlük su orucu uygulanabilir. İster sayısız yararları için ya da sadece heyecan olsun diye oruç tutuyor olun, lütfen oruç önce ve sonrası bir doktora danışın.


21 Günlük Su Orucu’na Nasıl Hazırlanılır?

Naturopati gibi geleneksel tıp, sağlık konusunda daha fazla fayda sağlamak için daha uzun sürelerde oruç yapılmasını tavsiye eder. Bu gibi durumlarda oruç, nitelikli bir doktor gözetiminde yapılır ve doktorun talimatları izlenir. İdeal olarak, sertifikalı bir eğitmen gözetiminde veya bu tarz hizmetler veren merkezlerde yapılmalıdır.

(Naturopati veya natural tıp diye de bilinen naturopatik tıp diğer tamamlıyıcı ve alternatif tıp yöntemlerinde olduğu gibi bedenin kendini sağaltabilme ve bu durumu sürdürebilme kabiliyetinde olduğu düşüncesinden hareket eder.)

Su Orucunun sonlandırılması, yani beslenmeye geçiş en az orucun kendisi ile eşit derecede önemli olduğunu lütfen unutmayın. 21 Günlük Su orucundan sonra normal beslenmeye geri dönmeniz kabaca 2-3 hafta alabilir. Bu nedenle, tüm süreç için toplam 40 gün ayırmayı düşünün.

Oruca zihinsel olarak hazırlanması, oruç esnasında fiziksel ve zihinsel zorlukların her gün atması nedeniyle önemlidir. Oruç sürecini doğru bir bilimsel anlayışla incelemek, size oruç konusunda güven vermesi açısından önemlidir. Daha önce denemiş olanlara danışın ve referansları okuyun. Bu orucu başarabileceğiniz açısından güveninizi artıracaktır. Sağlıklı bir insan gıda olmadan haftalarca yaşayabilir. Dolayısıyla dikkatli bir şekilde yapılırsa, 21 günlük oruç olmak çok zor değildir. Oruç bir şekilde tamamladıktan sonra, akabinde sağlık açısından büyük faydalar yaşayacaksınız. Eğer ciddi bir hastalığınız varsa, oruç tutmaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Tüberküloz ve diğer yetersizlik hastalıkları gibi belirli kontrendikasyonları olanlar uzun süreli oruç yapmamalıdırlar. Ayrıca hamile kadınlar ve çocuklar uzun süreli oruçlardan kaçınmalıdır.


21 Günlük Su Orucu Nasıl Yapılır?

21 günlük Su Orucu yaparken 21 gün boyunca yalnızca su içmelidir. Besin içeren katı yiyecekler veya diğer sıvılara (meyve suyu, süt vb.) izin verilmez. Saf distile su en iyi seçimdir. Kaynatılmış ve soğutulmuş su da kullanılabilir. Kaynar suyun içine herhangi bir şey ilave etmeyin. Kişi kapasitesine göre, bir tam gün içinde yaklaşık 2 litre ile 3 litre arasında su içebilir. İhtiyaç duyulduğu takdirde daha çok su içmenin zararı yoktur. Suyun oda sıcaklığında olması önerilmektedir.

Bunu 21 tam gün devam edin.


21 Günlük Su Orucu’nda Vücut Reaksiyonları

21 günlük su orucu fiziksel, zihinsel ve ruhsal düzeyde yoğun bir deneyim olabilir. Vücudumuz, gün boyunca düzenli aralıklarla yiyecek tüketmeye alışıktır. Yiyecek alımı olmaksızın, baş dönmesi, güçsüzlük, baş ağrısı, bulantı vb. hissedilebilir; bunlar uzun oruçlarda normal etkilerdir.

Hatta ani ve şiddetli açlık hissi hissedilebilir. Mide sekresyonlarını (salgılarını) sulandırmak için bir ya da iki bardak su için. Sonra yatın ve dinlenin. Açlık kısa sürede ortadan kalkacaktır. Eğer açlık devam ediyorsa, doktorunuza danışın. Eğer açlık dayanılmaz ise, orucu kesebilirsiniz. Ancak bu durum çok ciddi bir durum değildir.

Bu vücudun durumuna bağlı olarak 3-5 gün devam eder. Pitta Tabiatına sahip olanlar (Ayurveda’ya göre) 3 günden sonra da açlık çekebilirler. Yaklaşık 3-5 gün sonra vücut yiyecek alımının olmadığını ve enerjiyi korumak için sindirim suları üretimini durduracaktır. Bundan sonraki günlerde açlık hissi olmayabilir.  Ara sıra açlık hissediyorsanız, bir bardak su içip dinlenin. Açlığa dayanamıyorsanız, doktorunuza danışın.

İlk birkaç günün ardından açlık kaybolur ve kişi çok enerjik hissedebilir. Hatta ağır spor yapacak kadar enerjik hissedilebilir. Ancak kendinizi bu aşamada çok yormayın. Onun yerine hafif yürüyüşler yapabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızda çalışmak veya bunun yerine televizyon izlemek gibi hafif aktiviteler yapın.

Bazen çok enerjik hissedebilirsiniz ve sonra kendinizi zayıf hissedebilirsiniz. Kan basıncınız düşebilir, halsiz ve baş dönmesi hissedebilirsiniz. Bu dalgalanmalar yaygındır ve endişelenecek bir şey yoktur. Vücudunuzun tepkileri hakkında doktorunuzu bilgilendirin.21 günlük su orucu

Besin özlemi, 3 haftalık su orucunun bir başka ortak reaksiyondur. Kişi çeşitli lezzetli yiyecekleri düşünmeye ve bunları nasıl hazırlayacağının hayalini kurmaya başlar. Aç hissetmiyorsanız bile bunu yaşayabilirsiniz. Bunlar normaldir. Bu düşüncelerle savaşmayın. Bir film, televizyon, müzik vb. izlemek gibi zihin için dikkat dağıtıcı aktiviteler yapın.

Oruç, fiziksel ve zihinsel düzeyde yoğun bir temizlik sürecidir. Vücut, iyileşme sürecinde vücuttan toksin atmak için doğal bir mekanizmaya sahiptir. Bu toksinler çoğunlukla bağırsaklara sindirim sistemi yoluyla atılır. Bu sırada dil üzerinde kalın beyaz bir tabaka oluşur. Tabaka dilin fırçalanmasına rağmen yerinde durabilir. Bu toksinlerin yok edildiğinin bir işaretidir.

Kalın bağırsakta biriken toksinlerin giderilmesini hızlandırmak için, doktorlar bu süre zarfında haftada bir kaç kez lavman yapmayı önermektedirler.

Toksinler ayni zamanda akciğerler yoluyla da atılır. Bu durumda 1-2 gün kötü bir nefes kokusu söz konusu olacaktır.

Midede asidine bağlı olarak mide bulantısı yaşanabilir. Bu durumdan kurtulmak için bir litre tuzlu su içip derhal kusmak gerekmektedir. Buna yoga’da ‘Kunjal Kriya’ veya ‘Vaman Kriya’ adı verilmektedir ve mideyi temizlemek için hem ayurveda hem de natüropatide yaygın bir uygulamadır.

21 gün boyunca zihni mümkün olduğunca huzurlu tutun. Bazen zihin, bilinçaltında saklanan geçmişi, bastırılmış duyguların çoğunu gün yüzüne çıkarabilir. Unutma, zihin bir temizlik sürecinden geçiyor. Böyle zamanlarda zihni istikrarlı ve huzurlu hale getirmek için yavaş derin solunum uygulayın ve meditasyon yapın.

Lütfen, bunların uzun süreli oruçlar esnasında yaşanan normal reaksiyonlar olduğunu anlayın. 21 Günlük oruca cesaretle devam edin.


21 Günlük Su Orucu Nasıl Sonlandırılır?

Su Orucunun sonlandırılması, yani beslenmeye geçiş en az orucun kendisi ile eşit derecede önemlidir. Vücut yedi gün süreyle gıdalarla dolmadığında, bu duruma alışıyor. Sindirim faaliyetlerini durduruyor. Bu duruma gelen sindirim sistemi büyük miktarda yiyecek sindiremez. Katı yiyecek tüketirseniz, sindirim sistemi şoka girer. Dolayısıyla sindirim faaliyetleri yavaş arttırmalı ve normale döndürmelidir.

Bazı uzmanlar, normal beslenme alışkanlıklarına geri dönmenin orucun süresi kadar süreceğini söylemektedirler. Bu nedenle, oruç bozulduktan sonra normal yemeğe dönmek için 21 gün sürebilir. Bu herkes için% 100 doğru değildir. Bazıları sindirim gücüne bağlı olarak daha erken normal beslenmeye dönebilirler. Bu nedenle normal beslenmeye dönmenize yardımcı olması için nitelikli bir beslenme uzmanına veya doğal tedavi uzmanına ihtiyacınız olabilir.

21 günlük su orucu sonrasında ilk bir hafta, günde 3-5 kez sadece meyve suyu içilmesi önerilir. Kişi fazla acıkmış hissederse biraz portakal veya mandalina yiyebilir, ama lifi yemeyin. Liflerini ayırıp sadece suyunu tüketin.

İlk haftadan sonra hafif sebze çorbaları ve karpuz, portakal, papaya, vs. gibi sindirimi kolay hafif meyveler yenilebilir. Meyvelerinizi tamamen çiğneyin ve yutmadan önce tükürük ile iyi bir şekilde karıştığına emin olun. Bu sindirimin kolay olması açısından yardımcı olacaktır.

Hafif meyvelerden, diğer meyvelere ve haşlanmış sebzelere geçebilirsiniz. Bir kaç gün haşlanmış sebze ve çorba tükettikten sonra, tahıl içeren ilk öğünlerinize geçebilirsiniz. İlk yemek iyi pişirilmeli ve sınırlı miktarda, günde sadece bir kere, tercihen öğle saatlerinde alınmalıdır. Sonraki günlerde miktar artabilir.

Birkaç gün içinde günde üç kez düzenli yiyecek tüketmeye geçebilirsiniz. Ancak yine de sindirim sistemi tamamen güçlenene kadar et, işlenmiş gıdalar, kızartılmış öğeler vb. gibi sindirilmesi zor gıdalardan kaçının. Ayrıca asla midenizi aşırı doldurmayın.


21 Günlük Su Orucu Faydaları

  1. Uzun süreli Su Orucu, dispepsi (sindirim sorunları), iştah kaybı, diyare, kolik, gastrit, bağırsak iltihabı, sinüzit, alerji, cilt problemleri, şeker hastalığı, migren, eklem ağrıları, gaz sorunu, kabızlık gibi kronik sağlık sorunlarını çözdüğü bilinmektedir. Uzun süreli oruç öncesi nitelikli bir doktora veya uzmana başvurmalıdır.
  2. Üç hafta su orucu sindirim sistemine dinlenme sağlar. Vücudun tüm organlarını onarır ve iyileştirir.
  3. Toksinler atılır ve kişiye enerji ve canlılık hissi verir.
  4. Oruç bağışıklık sistemini güçlendirir ve ömrü uzatır.
  5. Oruç kilo vermenin en kolay yoludur. 21 günlük bir oruç süresince 8-12 kg arasında kilo kaybedilebilir. Normal gıdaya döndüğünüzde bu ağırlığın çoğunu geri alabilirsiniz. Oruçtan sonra kontrollü bir beslenmeye takiben, kilo vermenin devam etmesine yardımcı olabilirsiniz.
  6. Gözlük kullanıyorsanız, uzun süreli açlık gözlüğünüzü bir dereceye kadar iyileştirebilir.
  7. Oruç zihni yakından gözlemlemek için iyi bir fırsattır. Yemek alışkanlıklarımızın ve isteklerinin anlaşılmasına yardımcı olur. Bu anlayış beslenmenin kontrol edilmesine ve böylece kilo vermeye yardımcı olur.
  8. Dünyadaki bilinen bütün dini inanç oruç uygulamalarını teşvik etmiştir. Oruç, iç gözlem ve duygusal temizlik sürecidir. Kişi, tanık tutumunu sürdürmeli ve bilinçaltından çıkarılan çeşitli düşünceleri ve duyguları izlemelidir. Tanık olarak engellenen enerjiler serbest bırakılır ve olumsuz zihinsel çekimler kontrol altına alınır.

Çeviri: Ahmet Baba (22.02.2018) Mutlu Ve Sağlıklı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu