Su OrucuSağlık

1 Günlük Su Orucu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

1 günlük Su Orucu (24 saat) sağlık ve canlılığı korumak için popüler bir yol haline gelmiştir. Oruç insan vücudunun kendi kendini iyileştirici özelliğini kullanması için çok iyi bir fırsattır. Sindirim sistemine dinlenmek için izin verildiğinde, organlar kendilerini iyileştirmek için zaman ve enerji bulur ve sağlık düzelmeye başlar.

Su Orucunu düzenli olarak uygulayarak sindirim etkinliğini, zihinsel netliği, fiziksel ve zihinsel gücü arttırabilir, toksinleri kaldırabilir, vizyonunuzu geliştirebilir ve iyi olma hissini devamlı olarak yaşayabilirsiniz. Haftanın bir günü, 24 saat hızlı bir şekilde, birçok toplulukta yaygın bir dini pratiktir.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Su Orucu Nedir? Nasıl Yapılır? 4 Önemli Faydası ve Riskleri


1 Günlük Su Orucu’na Nasıl Hazırlanılır?

Su Orucu konusunda tecrübeli olanlar, oruç tuttukları dönem boyunca kendi vücudunun tepkilerini incelediklerinden, harici bir tavsiyeye ihtiyaç duymazlar. Bir günlük Su orucu deneyimli olanlar için oldukça basittir. Ancak yeni başlayanlar biraz daha dikkatli olmalıdırlar.

Yeni başlayanlar stressiz,  göreceli olarak daha az etkinlik planlanmış bir gün seçmelidirler. O gün hiç ağır iş veya aşırı seyahat düşünmemelidirler. Okuma, yavaş yoga hareketleri, bilgisayarınızda çalışma, ormanda yürüyüş, meditasyon, televizyon izlemek, kısa mesafeler araç kullanmak vb. gibi hafif aktiviteler kabul edilebilir. Ancak yoğun egzersizler, spor salonu, ağır ağırlıklar kaldırma, uzun mesafeler gibi stresli etkinliklerden kaçının; çünkü bunlar çok fazla kalori tüketir ve sizi gereksiz yere acıktırır.

Normal insan vücudu yiyeceksiz haftalarca hayatta kalabilir. Dolayısıyla, bir günlük Su Orucu yapmak nispeten kolaydır. Su Orucu yapmaya başlayanlar büyük sağlık yararları yaşayacaktır. Ciddi tıbbi sorunu olanların su orucunu bir uzman gözetiminde yapmaları daha doğru olacaktır. Eğer ciddi bir hastalık söz konusu ise su orucuna başlamadan önce bir doktora danışmak önemlidir.


1 Günlük Su Orucu Nasıl Yapılır?

Bir günlük Su Orucu yaparken 24 saat boyunca yalnızca su içmelidir. Besin içeren katı yiyecekler veya diğer sıvılara (meyve suyu, süt vb.) izin verilmez. Saf distile su en iyi seçimdir. Kaynatılmış ve soğutulmuş su da kullanılabilir. Kaynar suyun içine herhangi bir şey ilave etmeyin. Kişi kapasitesine göre, bir tam gün içinde yaklaşık 1 ½ litre ile 3 litre arasında su içebilir. İhtiyaç duyulduğu takdirde daha çok su içmenin zararı yoktur.

Su orucuna başlamak için en iyi zaman sabahtır. Yataktan kalktıktan ve dişleri fırçaladıktan sonra yaklaşık iki bardak su için. Bu da bağırsak hareketi konusunda yardımcı olacaktır. Günün geri kalanında, dilediğiniz zaman ve miktarda su içebilirsiniz. Ertesi günün sabahına kadar ayni şekilde devam edilir.


1 Günlük Su Orucunda Vücut Reaksiyonları

Su Orucu

Bir günlük Su Orucu boyunca vücutta normal sayılan birkaç reaksiyon görülür. Vücut bir alışkanlık olarak günde birçok kez yiyecek tüketmeye alışıktır. Ani gıda alımı eksikliği olduğunda halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı vb. hissedilebilir. Ayrıca kan basıncında bir düşüş ve hafif baş ağrısı olabilir. Bu reaksiyonlardan korkmamalıyız. Bir günlük oruc süresince bunlar normaldir. Hızla düzenli oruç yapanlar bu belirtileri hissetmeyecektir. Ancak yeni başlayanlar bu semptomlar yoğunlaştığında dinlenmeli ya da uzanmalıdır.

Hatta ani ve şiddetli açlık hissi hissedilebilir. Mide sekresyonlarını (salgılarını) sulandırmak için bir ya da iki bardak su için. Sonra yatın ve dinlenin. Açlık kısa sürede ortadan kalkacaktır.


1 Günlük Su Orucu Nasıl Sonlandırılır?

Su oruçlarını nasıl sonlandıracağını bilmek çok önemlidir. Oruç tutma süresi boyunca herhangi bir sindirim faaliyeti yoktur. Oruçtan beslenmeye geçiş esnasında mideye nazik davranılmalıdır. Mideyi aşırı yüklemeyin. Oruçtan beslenmeye geçmenin en iyi yolu, Lime (misket limonu suyu) veya portakal suyu içmektir. Bir kaşık bal da meyve suyuna eklenebilir. Sindirimi kolaydır, gerekirse meyve de tüketilebilir. Haşlanmış sebzeler de iyi bir seçenek olacaktır. Mide astarlarını tahriş edebileceğinden, sebzelere az ya da hiç baharat eklemeyin.

ikinci gün normal beslenmeye dönebilirsiniz.


1 Günlük Su Orucu Faydaları

 1. Bir günlük Su Orucu (haftada bir kez) muazzam sağlık yaraları sağlayacaktır. Sindirim sistemi, gündüz ve gece hiç dinlenmeden çalışır. İnsan vücudu kendini iyileştirme kabiliyetine sahiptir ve Su Orucu vücudun kendini iyileştirmesi için ihtiyaç duyduğu fırsatı verir. Hayvanlar bile hasta olduklarında içgüdüsel bir şekilde oruç tutarlar. Hayvanlar doğal olarak içgüdüleri tarafından yönlendirilirken, insanlar bu içgüdüleri görmezden gelme eğilimindeyiz ve böylece hastalıklarımızı daha da ağırlaştırıyoruz.
 2. Enerji ve canlılık verir.
 3. Birçok zihinsel engeli ortadan kaldırır ve zihnin netliğini verir.
 4. Vücuttaki toksinleri ortadan kaldırır ve gelecekteki hastalıkları önlemek için ciddi farklar yaratabilir.
 5. İyileştirme sağlar, ancak uzun süreli Su Oruçları sırasında iyileşme daha fazla gözle görülür derecede görülür.
 6. Oruç Bağışıklık Gücünü artırır ve anti-aging (Yaşlanma Karşıtı) faydaları vardır.
 7. Genel olarak iyi olma hissi verir.
 8. Oruç kilo vermenin en kolay yoludur. Aralıklı olarak bir gün boyunca oruç tutanlar, yaşam tarzlarına yogayı entegre ederek daha fazla fayda sağlayabilir.
 9. Binlerce yıldır manevi gelişim için bir günlük oruçlar yapılmaktadır. Hindular devamlı olarak Ay Çevriminin 13. gününde (‘Triyodashi’) çıkan ‘Pradosham’ gününde oruç tutarlar. Hayat enerjilerini sınırlayan günahları veya kötü karmayı kaldırdığı söylenir. ‘Ekadashi’ oruç tutumu (ayın 11. gününde) Vişnu’ya ibadet edenler tarafından yapılır. Satürn’ün gezegen çizelgesinde sorunlarını hafifletmek için Cumartesi günleri, bazıları Salı günleri Marslılara maruz kaldıkları sorunları kaldırmak için oruç tutarlar. Açlık, Hıristiyanlık, Yahudilik, İslam, Budizm ve dünyadaki bilinen dini inançların hemen hemen tüm bilinen eski bir manevi uygulamasıdır. Oruç, iç gücünü ve güven verir. Kişi, kendisinin ruh olduğunu ve vücutla tek başına sınırlı olmadığını hissettirir.

1 Günlük Su Orucunun Yan Etkileri

 1. Herhangi bir kronik tıbbi sorunu, terminal hastalığı veya zihinsel hastalıktan muzdarip olanlar, bir günlük Su Orucu yapmadan önce bir doktora danışmalıdır.
 2. Gebe kadınlar uzun süreli Su Orucu yapmamalılar, ancak bir günlük Su Orucu doktor tavsiyesi ile alınabilir.
 3. 18 yaşın altındaki çocukların, Su Orucu yapmadan önce ebeveynlerin onayı ve tıbbi tavsiyesi almaları önerilir.
 4. Böbrek ve Karaciğer sorunları olanlar, denemeden önce bir doktora danışmalılar.

Çeviri: Ahmet Baba (21.02.2018) Mutlu ve Sağlıklı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu