Yoganın Faydaları

Yoganın Faydaları
(Son Duzenleme Tarihi: 18 Temmuz 2017)

Eğer yoga tutkunuysanız, şimdiye kadar yoganın faydalarını zaten görmüşsünüzdür. Kış aylarında üşütmeden kaynaklanan hastalıklara daha az yakalanmış, uyku sorunu yaşamamışsınızdır. Ama yoga hakkında bazı şüpheleriniz varsa bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Yoga aslında doğu kökenlidir fakat yoganın sağlığa faydaları hakkında batıda daha fazla araştırma yapılmuştır. Avrupada yoga hakkında yapılan bir çok bilimsel araştırma, yoganın kronik ağrıları iyileştirdiğini,bazı hastalıklara iyi geldiğini ortaya koyan sonuçlara ulaşmuşlardır.

Yoga daha çok vücut hareketlerini kapsadığı için günümüzde giderek yayılmakta olan kas hastalıklarına karşı korunmak için sağlık uzmanları tarafından önerilmektedir. Gününün büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiren ve tabletlerle dolaşan insanoğluna teknoloji yeni hastalıklar hediye etmekte. Hareketsiz kalan yeni nelller, doğal olarak belirli bir yaşta başta kas hastalıkları olmak üzere, sindirim sistemi, kalp gibi ciddi hastalıklara yakalanma riski artmaktadır. Bu noktada ise yoga devreye giriyor.


Yoganın Sağlığa Faydaları

Yoga daha çok beden eğitimi olarak görünmesine rağmen, ruh sağlığına faydalıdır. Yoga yardımıyla dışarı atılan negatif enerji kişinin mutlu olmasınısağlar. Günümüzde ister istemze yaşadığımız ortadmlardan negatif enerjiler alırız ve bu enerji olumsuz düşüncelere neden olabilmektedir. Yoga yardımıyla bu duygulardan kurtularak mutluluğu yakalamak mümkün.

Bunun dışında yoganın fiziki faydaları da vardır. Kalp sağlığından, sindirim sistemi sağlığına, omurilik sağlığında zihin sağlığına kadar, yoga çok genil yelpazede sağlığımıza katkıda bulunur. Şimdi detaylı olarak yoganın faydalarına bakalım;

Yoga Esnekliği Arttırır: Yoga vücut esnekliğinin artasını sağlar. Düzenli olarak yoga yapıldığında kademeli olarak vücudun esnediğini farkedersiniz. Daha önce yapılmasını imkansız gördüğünüz bir çok hareketei yapma kabiliyeti kazanırsınız. Buda kas sağlığına faydalıdır.

Kas Gücünü Arttırır: Güçlü kasların oluşmasını sağlayan yoga özellikle sırt ve artrit ağrılarının giderilmesine iyi gelir. Yoga düzenli olarak yapıldığında kasların dayanma gücü artar.

Denge İlişkisi: Bazı meslekler sürekli aynı hareketi defalarca yapmayı gerektiri. Ofis ve masabaşı işleri gibi. Bu işlerde genelede kafa öne eğik pozisyond aolur ve belirli bir süre sonra boyundan başlayan kas ağrıları gderek bütün vücudu kaplayar. Bu hastalıkların ilerleyen dönemleri vücut dengesini bozar. Fakat düzenli olarak yoga yapmak denge kaybı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca yaşlanmadan kaynaklanan kamburluk sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

Kıkırdak ve Eklem Sağlığı: Eklem ve kıkırdak sağlığına yoganın katkısı inanılmazdır. Eklem ve kıkırdaklar bir sünger gibidir. Sıkıldığında içerisinde bulunan sıvıyı dışarı atar ve açıldığında yeni sıvı alır, bu yeni besinler alması anlamına gelir. Böylece kıkırdaklar ve eklemler besin eksikliğinin neden olduğu hastalıklardan korunmuş olur. Bunun yanında kıkırdak ve eklemler sürekli hareket halinde olduğu için farklı hastalıklara yakalanamazlar.

Kemik Sağlığına Yoga Faydalıdır: Yogonun içerdiği yüzlerce egzersiz kemik sağlığına faydalıdır. Yogada bulunan bir çok duruş şekli kişinin kendi aırlığını kaldırmaya yöneliktir. Böylece doğal br şekilde yapılan egzersizler kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bu konuyla ilgili olarak yapılan araştırmlar yoganın yaşlılığa bağlı kemik hastalıklarına yakalanama riskini azalttığını ortaya koymaktadır.

Kan Akışını Hızlandırır: Yogada yapılan spesifik hareketler kan dolaşımının bütün vücutta sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Yeninden ayaklara kadar düzenli olarak kan dolaşımı sağlar. Bunun diğer bir avantajı da kan akışı aracılığıyla oksijenin bütün organlara  ulaşmasıdır. Yapılan klinik araştırmaları böbrekle alakalı veya diğer hastalıklardan dolayı bacaklarda meydana gelen şişmlere karşı yoganın kan akışını düzenlemesi şişmelerin hafiflemesini sağlamaktadır. Yoganın kan dolaşımını arttırması kan pıhtılaşmasına da engel olmaktadır.

Kalp Sağlığına Faydaları: Düzenli olarak yapılan yoga hareketleri kalp ritminin düzenlenmesini sağlar. Buda kalp krizi riskini azalttığı gibi, depresyonla mücadeleyi arttırır. Yoda ayrıca kalp ritimlerini düzenleyerek kalbin farklı olumsuz koşullarda direncini arttırmaya yardımcı olur.

Kan Basıncını Düşürür: Eğer yüksek kan basıncı orunları yaşıyorsanız, yoga sizin için alternatif tedavi metodu olabilir. İngiliz, The Lancet dergisinde yayınlanan bir makalede yoganın kan basıncını büyük ölçüde düşürmeyi başardığı belirtilmiştir.

Böbrek Üstü Bezleri Düzenler: Yoga kortizol seviyesini düşürür. Böbrek üstü bezlerinin sağlığının bozulması başta böbrekler olmak üzere genel vücut sağlığını tehtid eder. Bunun yanında böbrek sütü bezlerinin doğru çalışmaması beyinde kalıcı hasralara neden olabşlmektedir. Yoga böbrek üstü bezlerin sağlığını koruyarak ciddi anlamda sağlığımıza katkıda bulunduğu gibi, çok ciddi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Mutlu Olmak İçin Yoga: Genel anlamda spor yapmak stres ve depresyonla mücadelenin en önemli metodlarından bir tanesidir. Yoga yaparak enerji dışarı atılır ve yeninden vücut enerji toplayarak sürekli zinde kalır. Hareketsiz kalan vücut düşünülenin aksine çok daha fazla yorulur, özellkle zihinsel yorgunluk zirve yapar ve stresten kaynaklanan depresyon meydana gelir. Bu yüzden vücut enerjiyi sürekli doldur boşalt yapmalıdır. Yoga işte bu noktada önemli rol oynar.

Yoga Kan Şekerini Düşürür: Yoga kan şekerini düşürmeyi sağlar.  Yoganın, kortizol ve adrenalin seviyelerini düşürücü kilo kaybını teşvik ve insülin etkilerine duyarlılığı arttırıcı fonksiyonları vardır. Bütün bu özellikleri kan şekeri seviyesini aşağıya çekmesini sağlar.

Motivasyon:  Yoganın önemli bileşenlerinden bir tanesi motivasyonu arttırmasıdır. Düzenli yoga koordinasyonu hafıza, bellek hatta IQ ya etki etmektedir.


Yoganın Diğer Faydaları

 • Merkezi sinir sistemi üzerine direkt etki eden yoga, stres durumlarında sinirlerin dayanma gücünü artırır. Yoga düzenli nefes alaıp verme işlemini sinirlerin gevşemesini sağlar.
 • Yoganın içerdiği yüzlerce hareket her yaştan insanın uygulamasını mümkün kılmaktadır. Bu yüzden her yaştan insan yapabileceği nadir beden ve ruhsal aktivitedir.
 • Düzenli olarak yoga yapmak uyku sorunlarının ortadan kalkmasını sağladığı gibi, uyku düzeni oluşturmanızı sağlar.
 • Mesaisinin büyük bir bölümünü, bilgisayar karşısında, basa başında ceya direksiyonda geçiren kişilerin bak kasları zamanla zayıflar ve bacaklar güçsüzleşir, düzenli yoga yapmak ilerde meydana gelebilecek bacakla ilgili hastalıkların oluşmasını engeller.
 • Yoga astım aiyi gelir. Yoganın astıma faydalı olduğunu bir çok sağlık zumanı söylemektedir. Yoga ciğerlerin çalılmasını ve sorlunum yolları kaslarının güçlemesini sağlayarak astım hastalığının sempromlarını azaltır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan yoga, genel anlamda hastalıklarla mücadeleyi arttırır.
 • Sindirim sistemine faydalı olan yoga, bağırsak hareketlerini arttırır.
 • Yoganın bağırsak hareketlerini arttırması aynı zamanda zayıflamayı kolaylaştırır. Bunun yanında düzenli olarak yoga yağmak kaslardaki yağların erimesini sağlayabilir.
 • Özgüveni arttırır. Yoga yapmak vücut ve ruh sağlığını korumaya faydalıdır. Sağlam ruh ve vücut kişin kendine olan güveninir arttırmayı sğlar.
 • Bazı kaynaklar yoganın sinüzite iyi geldiğini belirtmektedir.
 • Yoganın diğer faydası da alerji ve enfeksiyonlara karşı vücudu korumasıdır. Yoga yapılırken ter atmak vücuttaki alerjiye neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar.

Yoganın Zararları

 Yoga bilinen yüzlerce hareketten oluşur ve bu vücut hareketleri her yaşa hitab eder. Düzenli olarak yoga yapmak sağlık açısından bir çok avantaj sağlar, fakat yanlış uygulamalar ve aşırıya gitmek bazı sorunlara neden olabilir.

Eğer tıbbi amaçlı yoga yapmak istiyorsanız uzmanından yardım almanızı öneririz.


Tavsiyeler

Amerikada yoga bazı kas ve kemik hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Ülkemizde ise yoganın geçmişi çok fazla olmasa da gü gençtikçe popüler olmaya devam etmekte. Lalbuki yoganın özellikle bulunduğumuz çağda hayatın bir parçası oması gerekiyor.

 1. 5 Surprising Health Benefits of Yoga
 2. Yoga: Fight stress and find serenity
 3. 5 Surprising Health Benefits Of Yoga
 4. Health Benefits of Yoga explained
 5. Pilates and yoga – health benefits Listen
 6. 38 Health Benefits of Yoga
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.