Kanser

Yakın Doğu Üniversitesi Bilim İnsanlarından Önemli Araştırma; “Kıbrıs Bademi Kanseri Önlüyor”

Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi önemli bir araştırmaya imza tarak, Kuzey Kıbrıs’ta yetişen bademlerin kolon kanserine karşı etkili olduğunu saptadı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Kuzey Kıbrıs Çiğ Bademlerinin Eczacılıkta Değerlendirilmesi” projesi sonuçlarının uluslararası Pharmaceutical Biology dergisinde yayınlandığı bildirildi.

Açıklamada, Akdeniz ülkelerinde yetişen ve Kuzey Kıbrıs’ta da yaygın olan Prunus dulcis (badem) ağaçlarının korunması ve ekonomik değerinin artırılmasına yönelik geliştirilen projede, bademlerin yağı ile posasının eczacılıkta değerlendirilme olanakları araştırıldığı belirtildi.

Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ; “Badem Yağının Kolon Kanserini Önleme ve Metastazları Engellemede Etkili Olduğunu Saptadık…”

Proje yürütücüsü Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Meriçli, yaptıkları proje ile ilgili verdiği bilgide, yapılan analiz ve değerlendirmelerde Yedidalga Köyü kavrulmamış iç bademlerinden elde edilen badem yağının kolon kanserini önlediğini ve metastazları engellemede etkili olduğunu saptadıklarını söyledi.

Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ, yaptıkları proje çalışmasını şöyle anlattı; “Güzelyurt, Yedidalga Köyü’ndeki badem ağaçlarından toplanan bademlerden süper kritik CO2 ekstraksiyon metodu ile % 34.8 oranında badem yağı elde ettik. Elde ettiğimiz badem yağının bileşimi oleik asit (%77.8), linoleik asit(%13.5) ve palmitik asit (% 7.4) saptadık. Oleik asit miktarının Türkiye’de daha önceden incelenmiş olan 26 örneğin %80 inden daha fazla olduğunu gördük. Bileşimini belirlediğimiz Kıbrıs badem yağının biyolojik aktivitelerini belirlemek ve bir farmasötik ürün geliştirmek üzere çalışmalarımız devam ediyor. İlk etapta primer insan kalın barsak kanseri ile metastatik insan kolon kanseri hücre hatlarında anti kanser aktivitesi Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan hücre kültürü laboratuarında inceledik. Alınan sonuçlar, Yedidalga köyü badem içlerinden kavrulmadan elde edilen yağın, primer kolon kanserinin ve metastazlarının engellenmesinde etkili olabileceğini göstermiştir. Bu vesileyle Kuzey Kıbrıs bademlerinin korunması ve ekonomik olarak değerlendirilmesine yönelik çalışmaların arttırılmasını diliyoruz.”

Yedidalga Köyü Badem Yağı proje ekibi Azmi Duygu Hanoğlu Filiz Meriçli Eda Becer

Proje İnterdisipliner Yürütüldü…

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ’nin, eğitim faaliyetleri yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ın yerel kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik projeler üretmek gibi bir görev ve sorumluluğu olduğu görüşüyle başladığı bu ilk projeye, Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim elemanları; Doç. Dr. Dudu ÖZKUM YAVUZ, Yrd. Doç. Dr. Eda BECER ile Uzm. Duygu Yiğit HANOĞLU, Uzm. Azmi HANOĞLU ve DESAM Üyelerinden Prof. Dr. Seda VATANSEVER de yer aldılar.

Proje yürütücüsü Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ, Kıbrıs’ın tıbbi bitkilerinin eczacılıkta değerlendirilmesine yönelik devam eden yeni projelerinin olduğunu ve yeni projelerin sonuçlarının da Kuzey Kıbrıs’a yararlı olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ: “ 2017 Yılında 142 Bilimsel Araştırma Projesi Devam Ediyor…”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ ise, Yakın Doğu Üniversitesi’nin altyapı olanakları, donanımlı laboratuarları ve nitelikli akademisyen kadrosunun bilimsel araştırma projelerinin yürütülmesinde önemli avantajlar sağladığını söyledi. Prof. Dr. ŞANLIDAĞ, 2016 yılında Mütevelli Heyeti tarafından onaylanarak başlatılan 142 projenin birçoğunun interdisipliner özellikte olduğunu belirterek, desteklenen projeleri “%10’u inovatif, %10’u çok merkezli, %5’i ise alt yapı geliştirmeye yöneliktir” dedi.

Kaynak: https://neu.edu.tr/yakin-dogu-universitesi-bilim-insanlarindan-onemli-arastirma-kibris-bademi-kanseri-onluyor/?lang=tr

[newsbox title=”Kanser ile ilgili diğer yazılar” display=”tag” tag=”kanser” number_of_posts=”4″ sub_categories=”no” show_more=”yes” post_type=”post”]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu