Beslenme

Enerji Yükseltici 5 Doğal Gıda

Enerji yükselten gıdalar… Spordan önce veya sonra çok mu yorgun hissediyorsunuz? Bir protein bar veya enerji içeceği tüketmeden önce tamamen doğal enerji yükselticiler olan bu gıdaları deneyin.

Yorgun hissediyorsanız enerji içecekleri yerine bu doğal enerji yükselten gıdaları deneyin.

Enerji Yükselten 5 Doğal Gıda

1- Spirulina

Enerji yükselten spirulina

Enerji yükselten gıdalar arasında olan spirulina doğal olarak alkalin (tuzlu) sularda büyüen bir mavi-yeşil algdir ve sayısız sağlık faydaları mevcuttur. Kuru halinde %50 ila 70’i saf proteindir ve proteinin diğer çeşitlerinden farklı olarak çok sindirilebilir durumdadır.

Spirulina ayrıca 100’den fazla mineral ve vitamin içerir. Bunların arasında bakır, K vitamini, E vitamini, selenyum, D vitamini, çinko, gama linoleik asit (GLA), beta-karoten ve diğer B vitaminleri yer alır.

İpucu: 1 çay kaşığı toz spirulinayı içeceğinize veya smoothie’nize ekleyerek anında enerjinizi yükseltin.

Spirulina ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

2- Edamame Fasulyesi

Edamame fasulyeleri düşük yağlı, yüksek proteinli ve yüksek enerji veren harika bir yiyecek olup B vitamini, bakır ve fosfor dolu enerji yükselten gıdalar arasındadır.

Taze soya fasulyeleri yaklaşık olarak %36 oranında protein içerir; bu olgunlaşmış soya fasulyelerinden %86 daha fazladır. Edamame aynı zaman antienflamatuar özellik gösterir, bu yüzden spor yaraları veya ağrıyan kaslardaki enflamasyonu azaltmak için çok iyidir.

İpucu: Edamame fasulyelerini donmuş halde bulabilirsiniz. Birkaç dakika buharda pişirin ve üstüne deniz tuzu serperek tüketin.

3- Hindistan Cevizi SuyuEnerji yükselten Hindistan Cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu doğal, izotonik (çevresindeki ortama eşit miktarda çözünmüş madde içeren) enerji yükselten içecektir. Suni enerji içeceklerinin verdiği faydaları sağlar ve elektrolitleri doğal formlarında bulundurur.

İpucu: Birçok markette taze Hindistan cevizi satılmaktadır ve paketlenmiş Hindistan cevizi suyu yerine bunu tercih edebilirsiniz. Taze Hindistan cevizinde koruyucu madde ve ekstra şeker ya da tuz bulunmaz.

4- Kinoa

Kinoa bir süper gıda veya süper tahıl olarak sınıflandırılır (çok yüksek besleyici veya fitokimyasal içeriği olan gıda). Birçok sağlık faydası bulunan enerji yükselten bir gıdadır. Riboflavin (B2 vitamini) içeriği yüksektir ve bu madde beyin ve kas hücrelerinde enerji metabolizmasını geliştirirken hücrelerde enerji üretilmesine yardımcı olur.

Ayrıca kaslarımıza oksijen taşıyan ve kasılmaları iyileştiren demir içerir. Demir ayrıca beyin fonksiyonunu artırır, vücut sıcaklığını düzenler, enzim etkinliğine yardımcıdır ve metabolizmayı artırır.

İpucu: “Yeşil kinoa” hazırlamak için kara lahana, ıspanak ve maydanozu blenderda karıştırın ve suda kaynayan quinoaya ekleyin.

5- Kakao

Kakao bir merkezi sinir sistemi uyaranı olan ve kafeine benzer bir etki yaratan teobromin içerir. Kakao yemek ayrıca vücudun doğal uyuşturucusu olan endorfinin salgılanmasına sebep olur.

Doğal olarak modunuzu yükseltmesinin yanında kakao 621 antioksidan içerir. Yabanmersininde bile 32 antioksidan bulunur. Kalp damar sisteminde de, özellikle tansiyonu düşürmek için mükemmel bir etkisi vardır.

İpucu: Bir çay kaşığı kakao tozunu, bir shot espresso, sıcak yulaf sütü ve Hindistan cevizi şekeri ile birleştirerek güç veren bir “mocha” içeceği elde edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu