Beslenme

Diyet Gazlı İçecekler Kalp Krizi ve Felce Neden Olabilir!

Gazlı içecekler de, şeker yerine, aspartam denilen yapay tatlandırıcı kullanır. Iowa Üniversitesi tarafından yürütülen yeni bir çalışma, bu kimyasalların kalp krizi olasılığını arttırdığını ortaya koydu.

10 yıllık büyük bir araştırma, diyet gazlı içeceklerle kalp krizi ve felç arasında bağlantı buldu.

Gazlı içeceklerDiyet Gazlı İçecekler ve Tehlikeleri

Dr. Ankur Vyas başkanlığındaki çalışma, 60.000 kadının dokuz yıl boyunca katılım sağladığı, benzerlerinin içindeki en kapsamlı çalışmaydı. Çalışma, günde iki ya da daha fazla kutu gazlı içecek içenlerin, hiç içmeyenlere oranla, kardiyovasküler hastalıklara (örneğin kalp krizi) %30 daha yatkın, kalple ilişkili hastalıklardan ölüme %50 daha yatkın olduğunu tespit etti.

Vyas “Bu konudaki en geniş araştırmalardan birisi budur ve tespitlerimiz geçmiş bazı verilerle, özellikle de diyet içecekleri içmenin metabolik sendromla ilişkilendirildiği çalışmalarla örtüşmektedir.” dedi.

59.614 katılımcı dört gruba ayrıldı;

1. Günde iki veya daha fazla diyet içecek içenler
2. Haftada beş veya yedi diyet içecek içenler
3. Haftada bir veya dört diyet içecek içenler
4. Ayda sıfır ve üç içecek içenler

Yaklaşık dokuz yılın sonunda her bir kadının sağlık kayıtları incelendi. Koroner kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezlığı, kalp krizi, koroner damarlanma, iskemik inme, periferik damar hastalığı ve kardiovasküler ölüm görülme oranı;

• Günde iki veya daha fazla diyet içecek tüketen kadınlarda %8.5,
• Haftada beş-yedi diyet içecek içen kadınlarda %6.9
• Haftada bir-dört içecek tüketenlerde %6.8
• Ayda sıfır-üç adet tüketenlerde %7.2, olarak tespit edildi.

Sonuçlar, ilk bakışta, aspartamın kalp hastalıklarında başı çeken sebep olduğu hipotezine uymadı. Ancak sonuçlarda, kalple ilintili sağlık sorunlarının çok az yüksek olmasının yanında, günde iki ya da daha fazla içen gruptaki kadınlar, diğer gruptaki kadınlara göre bariz bir şekilde daha gençti. Bu demek oluyor ki, diyet gazlı içecekler, yükselen bir hızla sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Ayrıca bu gruptaki kadınlar, diyabet ve yüksek tansiyon göstergesi olan, en yüksek BKİ ortalamasına sahiptir.

Nadiren kendinizi şımartsanız dahi, günlük yaşantınızdan gazlı içecekleri çıkartmanız önerilir; hatta normal gazlı içecekler, diyet seçeneklerden daha iyidir.

İş yediğinize ve içtiğinize geldiğinde, bedeninize aldığınız şeyin ne olduğundan emin olun.


Çeviri: Beste Ünsal Pınar
Sağlıklı Yaşıyoruz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu