Sağlık

Alüminyum Folyo Sizi Hasta Edebilir

Alüminyum folyo kullanımı alzheimer hastalığının nedenlerinden biri olarak düşünülmekte. Alzheimer hastalığı son zamanlarda giderek artmakta nedeni tam olarak belli olmasa da yapılan çalışmalar gösteriyor ki alzheimerlı hastaların beyin dokusunda yüksek oranda alüminyum bulunmaktadır.


Alüminyum Folyo Veya Kaplarda Yemek Pişirmeyin

alüminyum folyoAlüminyum tencerelerde yemek yapmak, alüminyum folyo veya kapları içerisinde yemeğe ısıl işlem uygulamakla tüketilecek besine daha çok alüminyum geçmesine neden olacaktır. Ayrıca bu şekilde pişmiş bir yemeğin yanında asidik bir besin varsa örneğin bol limonlu bir salata veya portakal suyu gibi alüminyum emilimi daha da hızlanacaktır.

Alüminyumu Birçok Yoldan Alabilmekteyiz

Alüminyum birçok paketlenmiş ürün içerisinde, kullandığımız şampuanlarda, antiperspirant ve deodorantlarda, bazı ilaçlarda hatta eser miktarda içtiğimiz su ve çay içerisinde dahi bulunmaktadır ama emilimi folyo veya kapları kadar olmamakta.

Folyo Mutfakta Çok Kullanışlı Fakat;

Alüminyum folyo, yiyeceklerin saklanması ve pişirilmesinde mutfağımızın vazgeçilmezidir. Ateşe dayanıklı olması nedeniyle bizlere kolaylık sağlayan alüminyum folyo, bazı maddelerle bir araya geldiğinde reaksiyona geçip çözülebiliyor. Özellikle sıcak, sulu, asitli yiyeceklerin uzun süre alüminyum folyoya maruz kalması ve ısı ile beraber gıdanın alüminyum ile temas etmesi halinde gıdalara alüminyumun migrasyonu, nüfuz etmesi söz konusu olabiliyor. Gıdaların alüminyum emmesine neden oluyor.

Ondokuzmayıs Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre alüminyum kaplarda pişirilen yemeklerin sağlık yönünden birçok sakıncası bulunmaktadır, özellikle fırında yemek pişirirken kullanmak alzheimer, kemik erimesi, kansere neden olabilmekte ve diyaliz hastaları için sakıncalı sonuçlar oluşturmaktadır.


Aliminyum Kaplar ve Aliminyum Folyo’nun Zararları

  • Alzheimer hastalığının artmasına neden oluyor. Bu  hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de, yapılan çalışmalarda,bu hastaların beyin dokularında yüksek oranda alüminyum olduğu görülmüştür.
  • Alüminyum tencerelerde yemek yapmak,yada alüminyum folyo da yemek pişirmek, tüketilecek besine daha çok alüminyum geçmesini sağlamaktadır.
  • Alüminyum folya yada tencerede pişirilen yemeğin yanında bol limonlu salata yada portakal suyu tüketiliyorsa, alüminyum emilimini daha da artıracaktır.
  • Özellikle fırında yemek pişirilirken kullanılan alüminyum folyo  alzheimer, kanser, kemik erimesi gibi hastalıklara neden olabildiği gibi diyaliz hastaları içinde sakınca yaratıyor.
  • Bebeklerde zeka geriliğine neden olabiliyor.
  • Demir eksikliğini artırıyor.

Alüminyum Folyo Kullanırken Dikkat Edilecek Unsurlar:

  • Alüminyum folyoyu buzdolabı yada derin dondurucuda kullanacaksak içerisindeki gıdanın asitli,sulu ve tuzlu olmamasına dikkat etmeliyiz.
  • Yiyecekleri yada etleri özellikle alüminyum folyo da yada kaplarda içerisinde pişirmeyin.
  • Pişirme işlemi için ya çelik kaplar yada folyo yerine yağlı kağıt yada kağıt ambalajları tercih etmeliyiz.
  • Özellikle hamilelikte folyo ve alüminyum kaplar kullanmamalı, doğumdan sonrada bebeklerin yiyeceklerini pişirmede kullanmamak gerekir.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Alzheimer Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu